Depresja określana jest jako jednostka chorobowa objawiająca się przewlekłymi zaburzeniami nastroju. Pierwszy i najważniejszy objaw depresji to długotrwałe obniżenie nastroju. Choroba ta może ustąpić samoistnie nieleczona, jednak w niektórych przypadkach przyjmuje ona ciężkie postaci długotrwałe. Jest występowanie nie jest uwarunkowane wiekiem, jednak znacznie częściej występuje u kobiet. Czynniki zewnętrzne takie jak kontakt z otoczeniem, problemy, czy trudna sytuacja życiowa wpływa na rozwój choroby oraz jej przebieg.

Jak rozpoznać depresję?

Oprócz najważniejszego objawu – ciągłych zmian nastroju, często występują także objawy somatyczne czyli cielesne. Znakiem rozwijającej się depresji są problemy w szkole, w pracy, zaniedbywanie obowiązków rodzinnych oraz zawodowych, utrata chęci do życia oraz dbania o siebie. Z czasem problemem stają się podstawowe czynności takie jak wstawanie rano, kąpiele, czy gotowanie. Częstym objawem jest anhedonia – kompletna niezdolność do odczuwania przyjemności w sytuacjach, które powinny cieszyć daną osobę. Niska samoocena oraz poczucie bycia gorszym od reszty ludzi również wpływa na ukształtowanie depresji oraz jej pogłębienie. W kolejnych etapach choroby do objawów psychicznych dołączają objawy somatyczne. Cierpiący na depresję tracą apetyt, lub wręcz przeciwnie – cały czas jedzą wszystko co znajduje się w zasięgu ich wzroku. Pojawiają się także zaburzenia snu, nocne koszmary, bóle i zawroty głowy oraz problemy żołądkowe. W przypadku ciężkiej depresji pojawiają się także myśli samobójcze.

Występowanie u dzieci

Depresję stwierdza się aż u 2 % dzieci w Polsce oraz mieście Olsztyn. Coraz częściej do pojawienia się tej choroby przyczyniają się rówieśnicy z którymi dziecko ma styczność w szkole. Niestety rodzice i nauczyciele nie zawszą mogą panować nad sytuacją, a dzieci często nie informują o tym co się dzieje w szkole. Psycholog dziecięcy jest osobą, która pomoże otworzyć się dziecku i wydobędzie z niego potrzebne informacje. Dzieci, które przebyły depresję w wieku dziecięcym są bardzo narażone na powrót choroby w okresie dorosłości. Depresja bardzo mocno wpływa na naukę szkolną, otrzymywane stopnie są coraz niższe, a chęć uczęszczania do szkoły coraz mniejsza. Psycholog dziecięcy może zdecydować o wprowadzeniu farmakoterapii do leczenia, jednak pierwszym krokiem powinna być terapia psychologiczna.

Leczenie depresji

Najkorzystniejszym sposobem poradzenia sobie z depresją jest kompleksowa terapia psychologiczna połączona z farmakoterapią. Zaraz po rozpoznaniu choroby psycholog powinien uświadomić pacjenta, że to co się dzieje nie jest jego winą, a jedynie chorobą, którą można wyleczyć. W gabinetach psychologicznych najczęściej wykorzystywana jest terapia poznawczo-behawioralna oparta głównie na analizowaniu problemów oraz wypracowaniu właściwych reakcji. W mieście Olsztyn znajduje się wiele profesjonalnych gabinetów psychologicznych. Psycholog pracujący z dorosłymi jak i psycholog dziecięcy powinien dogłębnie przeanalizować dany przypadek oraz dobrać odpowiednią terapię.

Aktywność fizyczna jest określana jako jedno z najlepszych lekarstw w przypadku depresji. Endorfiny pozytywnie wpływają na samopoczucie oraz mobilizację do życia, a także pozwalają lepiej poczuć się w swoim ciele. Nowoczesnym sposobem leczenia depresji jest fototerapia, czyli tzw. leczenie światłem. Coraz częściej wykorzystuje się także muzykoterapię oraz farmakologię. Wielu pacjentów nie decyduje się na wdrożenie leków, dopóki nie wypróbują innych metod pokonania problemu. Jednak leki wykorzystywane do walki z depresją są zupełnie bezpieczne, a psychologowie w mieście Olsztyn posiadają wiedzę dostosowania ich do indywidualnego pacjenta.